Stosunki miedzynarodowe bilateralne

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po kilku miesiącach, jak wtedy chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Droga na nowy kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się silniejsze oraz popularniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można dostać się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa kultura oraz inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i mocna wylądować w Azji, w Afryce czyli na obcej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgody Europejskiej a wszystek jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która zamierza uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie realne są w współczesnym przypadku tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To wartościowe w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.