Genetyka w sporcie

O sukcesie w określonej dyscyplinie sportowej w dużej mierze decydują geny w tym proporcje włókien mięśniowych. Bez specjalnych badań genetycznych nie jesteśmy w stanie określić składu swoich mięśni a także wpływu ciśnienia krwi na wysiłek.

Wszyscy posiadają 2 egzemplarze genu ACTN3 (po jednym od każdego z rodziców). Naukowcy odkryli pewną odmianę znaną jako R577X która zmienia sposób odczytywania przez organizm instrukcji genu ACTN3. Test badający gen ACTN3 oraz ACE daje nam takie możliwości. Gen ACTN3 jest odpowiedzialny w naszym organiżmie za utworzenie białka alfa-aktyninę-3 .Białko to przyczynia sie do wytwarzania powtarzających się skurczów mięśni.

Występują 3 różne kombinacje typów wydolności sportowej:

- TYP XX-Osoby z tą kombinacją genów mają naturalne predyspozycje do zawodów wytrzymałościowych(np. kolarstwo,biegi długodystansowe)

- TYP RR- To predyspozycje do dyscyplin sprintersko-siłowych(biegi krótkie,pływanie do 200m,ciężary,Konkurencje rzutowe )

- TYP RX-To predyspozycje uniwersalne przydatne w wielu konkurencjach.

Gen ACE to najczęsciej badany gen w kontekście uwarunkowań predyspozycji sportowych. Gen ten odpowiada za regulację cisnienia krwi (jeden z głównych czynników decydujących o wydolności organizmu).

Znając wyniki testu wybierzesz dla siebie czy swojego dziecka taka dyscyplinę w które jest szansa na odniesienie sukcesów i zostanie mistrzem (Tabele przesyłane do badanego pokazują w których dyscyplinach mamy szansę osiągnąć sukces).

Jest to pierwszy krok który pozwoli wybrać ci odpowiedni sport lub nawet pozycje w drużynie na której twoje predyspozycje będą maksymalnie wykorzystane. Wielu ludzi na całym świecie którzy zajmują się sportem zastanawia się nad tym jakie czynniki wpływają na to aby zostać najlepszym.

Tysiace dzieci przez lata trenują w podobnych warunkach,odżywiają sie podobnie a tylko nieliczni z nich osiagają sukcesy. Talent? Ciężka praca? Uwarunkowania genetyczne? Na pewno wszystkiego po trochu oraz dodatkowo dużo szczęścia.

Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą testów predyspozycji genetycznych.